Allergia vagy irritáció - Mit tegyek?
Az épített szempillasor sok hölgy számára könnyíti meg a mindennapi készülődést. Előnyeit hosszan taglalhatnánk, mégis előfordulhat, hogy mindez rémálommá válik, ha a vendégünknél a szempillaépítést követő 24-48 órában allergiás reakció lép fel.
Először is tegyük rendbe, mi az allergia. Az allergia, immunrendszerünk túlzott válasz reakciója egy adott allergénnel szemben. Fontos megkülönböztetnünk az irritációt az allergiás tünetektől. A legfőbb különbség, hogy az irritációs tünetek sokkal enyhébbek, mint az allergiás tünetek. Az allergiás tünetek életveszélyesek lehetnek, így azok azonnali kezelést igényelnek!
Mik lehetnek a leggyakoribb allergének a szempillaépítés során?
Természetesen a műszempilla ragasztóban található főbb összetevők, mint a cianoakrilát illetve a fekete színt adó carbon black pigment is lehet allergén! Megállapíthatjuk tehát, hogy az átlátszó ragasztók kevésbé allergizálnak. A műszempilla ragasztón kívül előfordulhat, hogy a különböző hatóanyagokat tartalmazó szemalátétekre lesz allergiás a vendégünk. Ezen kívül bármi, amivel érintkeznek a szempillák tehát a szempilla sampon, primer vagy más elő illetve utóápoló termék mind-mind okozhat allergiát. Ezek a termékek mind szigorú egészségügyi vizsgálatokon mennek keresztül, míg vendégünk pilláihoz érnek azonban fontos tudni, hogy gyakorlatilag bármikor bármi okozhat allergiás reakciót a testünkben. Ha vendégünk a szempillaépítést követő 24-48 órában piros, hámló, ödémás szemhéjra, erős viszkető, égő érzésre panaszkodik, gondoskodjunk róla, hogy azonnal leoldjuk a műszempillákat és küldjük el szemészetre, ahol valószínűleg szteroid tartalmú kenőcsöt fognak felírni neki.
Előfordulhat, hogy vendégünk szeme pirossá válik a szempillaépítés után, ami még nem feltétlenül allergiás reakció viszont enyhe fájdalommal is járhat. Mi okozhatja ezt? Leggyakrabban a rosszul felhelyezett szemalátét illetve az okozhatja, ha a vendégünknek nem záródik teljesen a szeme. Nagyon figyeljünk arra, hogy ne ragasszuk túl közel a szemhez a szemalátétet. Mindig kérdezzük meg vendégünket, hogy kényelmesnek érzi-e az alátétet. Ha nem, akkor nagy valószínűséggel fog fájó, piros szemeket tapasztalni a szempillaépítés utáni néhány napban. Akár egy minimális rés is marad a szempillaépítés alatt, a ragasztó kötési folyamata során keletkezett gőz gyakorlatilag megmarja a szaruhártyát. Ne okozzunk ilyen kellemetlenséget vendégünknek!
Bizonyos esetekben, szervezetünk nem reagál azonnal a szempillaépítés során ismeretes allergénekre.
Elképzelhető hogy hónapok vagy évek múltán allergizálunk egy-egy anyagra, ami után legtöbbször nincs visszaút. Egy szempilla stylist számára ez komoly problémát jelenthet, hiszen ezzel nem csak a szenvedélyét, a munkáját veszítheti el, hanem akár a megélhetése is veszélybe kerülhet. Előfordulhat vendégeinknél is, hogy hosszú év műszempilla viselés után jelentkeznek az allergia tünetei. Ez a folyamat sajnos visszafordíthatatlan azonban megelőzhető!
A következő tippekkel megelőzheted és nagymértékben csökkentheted az allergiás reakciók kialakulását:
- Használj részecskeszűrővel ellátott maszkot!
Ha főállásban foglalkozol szempillaépítéssel, a folyamatos maszkviselés megterhelő lehet számodra. Ebben az esetben azt tanácsoljuk, hogy annyi időt tölts maszkban, amennyit csak bírsz! A maszk kiszűri a ragasztó polimerizációja során keletkező, irritációt kiváltó gázokat.
- Használj ragasztógőz semlegesítő zselét!
A ragasztógőz semlegesítő zselé képes megkötni a ragasztó alkalmazása során felszabaduló illékony oldószergőzöket és szagokat ezzel csökkentve az allergia és irritáció kialakulását. Ezzel a tippel nem csak magadat, de a vendégedet is védheted.
- Használj Superbondert!
A Long Lashes Superbondernek számtalan előnye van. Mivel azonnal megköti a ragasztót, így nem tesszük ki a vendég szemét irritációnak a szempillaépítést követő 1-2 napban. A kipárolgás megszűnik, az allergiás reakciós esélye csökken, vendégünk pedig boldogan mehet akár úszni is szempillaépítés után.
- Használj alacsony kipárolgású ragasztót!
- Ne használj túl sok ragasztót!
Mit tehetsz, ha már megtörtént a baj?
Rossz hírünk van. Szakemberként sajnos semmit. A szempilla stylistok 99%-ban a ragasztó gőzére lesznek allergiásak, amelyet munka közben képtelenség 0-ra redukálni.
Előfordul, hogy vendégeink, allergiás reakcióik ellenére is ragaszkodnak a műszempilláikhoz.
Ebben az esetben tájékoztassuk vendégeinket a kockázatokról és csak teljes beleegyezésükkel próbálkozzunk más anyagokkal elkészíteni szempilla szettjüket.
Akár egy színtelen ragasztóra váltás, más szemalátét használata is megoldhatja a problémát, de az igazság az, hogy a legtöbb esetben vendégünk soha többé nem viselhet műszempillát.
Fordítsunk nagyfokú figyelmet tehát a megelőzésre, hogy hosszú távon építhessük és viseljük a műszempillákat!